V prosinci věnujte pozornost tlustému střevu
Podle čínského orgánového kalendáře se v prosinci máme zaměřit na tlusté střevo. Nachází se ve spodní části břišní dutiny a je posledním úsekem trávicí soustavy. Jeho úkolem je přijímat zbytky potravy z tenkého střeva, přeměňovat a vyměšovat zbytky nestrávené stravy jako stolici.
Párovým orgánem tlustého střeva jsou plíce, proto nemoci horních cest dýchacích mají často původ ve střevu. Oslabené tlusté střevo se projeví na stavu dýchací soustavy a na imunitě. Pokud se energie tlustého střeva dostane do nerovnováhy, trpí tím celé tělo.
Z hlediska psychiky je místem našeho podvědomí a strachů. Je nutné se o něho starat a mít tlusté střevo čisté. Problémy tlustého střeva se projevují zadržováním emocí, problémy s dáváním a přijímáním, pocitem nedostatečného ocenění, a někdy až depresí.
Mezi projevy oslabení tlustého střeva patří únava, zácpa či průjem, nadýmání, virózy, nečistá pleť, ekzémy, bolesti hlavy, nebo bolesti v oblasti bederní páteře. Čisté a zdravé střevo předává vitamíny, vodu a další výživu do celého těla. Pokud je střevo zanesené, přenáší i nechtěné látky, které tak naše tělo otravuje.
Dobrou službu nám dělá dobře vyvážený jídelníček. Nejdůležitější pro fungování zdravého střeva je dostatek vlákniny ze zeleniny a ovoce, a dostatek vody.
Mezi doporučené potraviny patří: Celozrnná rýže, pohanka, červená čočka, oves, zelenina, česnek, pórek, zázvor, jablka, hrušky. Z bylinek a koření využívejte kmín, fenykl, anýz, skořici. Je dobré vynechávat až do jara mléčné výrobky, které nás ochlazují a zahleňují.
Kondice tlustého střeva je dobrým zrcadlem stavu nejen našeho těla, ale i duše.
Mějte se rádi, mějte rádi své blízké, sdílejte emoce, odpouštějte.