V červenci věnujte pozornost krevnímu oběhu
Podle přírodní medicíny je červenci nejvíce ohroženým systémem krevní oběh a srdečník. Krevní oběh je uzavřený systém cév, který společně se srdcem zajišťuje rozvádění kyslíku, enzymů, živin, hormonů a tepla do tkání a odvádění CO2 a odpadních látek z těla ven přes vylučovací orgány.
Krev je spolu s energií čchi symbolem ŽIVOTNÍ ENERGIE. Podle orgánových hodin je mezi 19. – 21. hodinou nejsilnější energie krevního oběhu, nejslabší pak ráno mezi 7. – 9. hodinou. Srdce je zrcadlem našich emocí. Když jsme smutní – svírá se a bolí. Ve stresu a naštvanosti dokáže tlouct jako o závod a při pocitu štěstí krásně hřeje a radostně poskakuje.
Měli bychom k němu přistupovat s úctou a pokorou, protože skrze krevní oběh přenáší naše emoce do celého těla, ke každému dalšímu orgánu. Oslabení krevního oběhu se projevuje především změnou srdečního rytmu, či tepu, poruchami spánku, tělesnou slabostí, výskytem křečových žil, poruchou srážlivosti krve, kornatěním cév, křečemi dolních končetin a zejména vysokým či nízkým krevním tlakem.
Lidé s nízkým tlakem jsou převážně jinoví, mají chladné končetiny a trpí závratěmi. Tyto osoby mají málo životní energie, protože energie proudí slabě. Jsou to lidé spíše pasivnější, hůře zvládají překážky a vyhýbají se konfliktům.
Jangoví mají naopak tlak vysoký, trpí bolestmi hlavy a bušením srdce. Tyto osoby jsou plné napětí, libují si v konfliktních situacích a jsou silně dominantní. Jejich energie je velice silná a rychlá, čímž však zkracují životnost svého srdce.
Zde je na místě se zklidnit a připustit, že i názory ostatních jsou důležité, a přijmout svoji postradatelnost.
JAK TEDY POMOCI KREVNÍMU OBĚHU
- Pohyb
Vynikající prevencí pro dobrý krevní oběh Procházky rychlejší chůzí, plavání, běh. Pokud trpíte otoky, není vhodný dynamický sport, při kterém se vytváří ve svalech větší množství kyseliny, která ještě více zatěžuje lymfatický systém. Mnohem vhodnější jsou dýchací cvičení – například jóga, relaxace.
- Vhodná strava
Zelenina, zvláště ta listová má velmi pozitivní vliv na krvetvorbu – salát, zelí, květák, kapustu, červenou řepu, rajčata, cuketu, fazolové lusky.
Odlehčete jídelníček- v letním období není ideální čas na tučná a nezdravá jídla, místo toho si dopřejte více ryb.
- Pitný režim
Nejvhodnějším nápojem je obyčejná pitná voda, zelené a ovocné čaje. Zcela výjimečně bychom měli pít různé slazené nápoje (limonády, kolové nápoje, ochucené mineralizované přírodní vody). Dále také energetické nápoje a ovocné nektary. Tyto nápoje obsahují poměrně vysoké množství cukru, což zvyšuje pocit žízně, a navíc přijímáme zbytečně velké množství energie, které často ani nevyužijeme.
- Omezte sůl která neprospívá krevnímu tlaku a tělu vůbec.
- Bylinky a koření
Na krevní oběh působí dobře také řada koření, zejména skořice, barevný pepř, hřebíček,
fenykl, koriandr, majoránka, kmín či rozmarýn.
Z bylinek doporučuji zařadit meduňku, kopřivu, sedmikrásku, smetanku, břízu, diviznu, vřes, kostival, řebříček, třapatku, rakytník, rozrazil, ginko biloba, černý bez. K úpravě krevního tlaku dobře slouží výluh z česneku medvědího nebo nálev z hlohu obecného.
- Hlídejte si dostatek minerálů, jako je vápník, hořčík, zinek a draslík.
- Odlehčete jídelníček, v letním období není ideální čas na tučná a nezdravá jídla, místo toho si dopřejte více ryb.
Přijměte to, co nelze změnit, a netrapte se tím, co nemůžete ovlivnit
OTEVŘETE SVÉ SRDCE – sobě, ostatním, novým příležitostem i zážitkům!