V březnu věnujte pozornost žlučníku
Venku se začíná probouzet jaro. Je to období růstu, přechodu klidné zimní energie do dynamičtější a tvůrčí fáze. Podle tradiční čínské medicíny je v březnu nejvíce ohrožen žlučník, elementem jara je prvek dřeva.
Půda nabírá novou sílu a energii, naše tělesná energie stoupá a směřuje zevnitř ven, stejně jako bylinky pronikající z půdy rostou ven a nahoru.
Pokud jste přes zimu nenabrali dostatek sil, je právě toto období časem, kdy je potřeba tělu pomoci, aby získalo energii na nadcházející rok, zvláště pokud trpíte často únavou nebo bolestmi hlavy.
ŽLUČNÍK, SKLADIŠTĚ V NĚMŽ JE ESENCE
Žlučník je funkčně spojen s játry, řídí uchovávání a vylučování žluče. Jejím hlavním úkolem je napomáhat procesu trávení. Je vylučována do tenkého střeva, kde pomáhá trávit potravu a tím podporuje i činnost slinivky a žaludku.
Stav energie žlučníku určuje i míru odolnosti vůči silným emočním činitelům jako je strach a hněv. Lidé s pevnou energii žlučníku nepodléhají tolik emočním výkyvům a poměrně lehce se z nich dostávají. Naopak lidé s oslabeným žlučníkem jsou přecitlivělí na negativní vlivy, jsou často bázliví, málo odvážní, lekaví, mají neklidný spánek a těžké sny.
JAK POZNÁME, ŽE NÁŠ ŽLUČNÍK NEPRACUJE JAK BY MĚL:
- bolest kloubů, kyčlí, ramen loktů, kolen, především z vnější strany
- bolesti pod žebry
- nevolnost po jídle, nadýmání
- nespavost (hlavně mezi 23:00- 1:00)
- bolesti hlavy až migrény
- střídají se pocity horkosti a zimomřivosti
- stísněná depresivní nálada
- náhlé projevy zlosti výbušnosti,
- vzteku a hysterie
ŽLUČNÍKU ŠKODÍ NEVYJÁDŘENÉ EMOCE
Každá emoce, kterou nezpracujeme a nevyjádříme, dostává naší životní energii do nerovnováhy. Podle čínské medicíny škodí žlučníku nejvíce emoce jako nevyjádřený hněv, frustrace, nahromaděná zlost, nenávist, žárlivost, nerozhodnost nebo až agresivní jednání. Určitě už jste slyšeli větu " To mi ale hnulo žlučí " Žlučníkové kameny jsou vlastně zhmotněná agrese a zloba.
Strach stát si za svými potřebami a názory, vyhýbání se konfliktům a držení vše v sobě, může způsobit až žlučníkovou koliku. Také nerozhodnost a bojácnost ukazuje na oslabení žlučníku.
Podle Číňanů jsou však krátké výbuchy zlosti v pořádku, neboť pokud dáme průchod momentální zlobě, kterou máme v sobě, tak s tím zároveň pročistíme a uvolníme negativní energii, která by nám mohla škodit. Můžete si zabušit do polštáře, do bubnu, vykřičet se, provozovat nějaký sport jako např. box nebo třeba jen zatřást svým tělem.
Věnujte pozornost svému duševnímu stavu a emocím.
Naučte se " trávit" názory druhých lidí s klidem a pokorou. Uvědomte si, že jejich názory a postoje mnohdy plné zloby nejsou vaše. Učte se je pouze pozorovat. Nebojte se střetu a konfliktu a trvejte nesobecky na svých potřebách a názorech. Nedržte v sobě hněv.
VSAĎTE NA BYLINKY
Mezi skvělé bylinky při onemocnění jater a na podporu žlučníku patří zeměžluč, kořen pampelišky, ostropestřec mariánský, měsíček, třezalka, pelyněk, kopřiva, máta, kořen rybízu a kořen hořce žlutého. Žlučník a játra miluji hořké bylinky. Není těžké si na hořkou chuť zvyknout, zvlášť když víme, že nám to vylepší energii meridiánu žlučníku i jater. Doporučené jsou taky super potraviny jako jsou chlorella, zelený ječmen nebo spirulina. Vhodná je také tinktura z vlaštovičníku, která řeší dysfunkce a ucpání žlučovodů.
JAK SE DOSTAT DO ROVNOVÁHY
Důležité je odlehčit trávení a výrazně omezit nebo vynechat tučná a smažená jídla, živočišné tuky včetně mléka. Vzhledem k aspektu kyselé chuti prvku dřeva je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny kyselejší chuti, citrony, kyselé zelí, naloženou zeleninu.
Ve stravě stále zůstávají teplejší jídla jako luštěniny a obiloviny, postupně k nim zařazujeme lehčí a čerstvější složky, například listovou zeleninu, ředkvičky, červenou řepu, zelí. Správnou funkci žlučníku podporují také artyčoky, fenykl, hořčičné listy, sladké brambory, olivový olej. Prospějí nám také klíčky, je to skvělá jarní energie. Výborná je také zelenina připravovaná v páře. Pokaždé bychom měli mít na talíři i něco syrového a zeleného.
Pokud máte problémy se žlučníkem, doporučuji každé ráno na lačno jednu polévkovou lžíci čerstvé citronové šťávy a jednu polévkovou lžíci olivového oleje lisovaného za studena. Při dlouhodobějším užití vám tato kombinace pomůže rozpustit žlučníkové kameny.